Chat with us, powered by LiveChat
Przejdź do sklepu Newsletter
Przejdź do sklepu KUP TESTER KOLORU →
Newsletter ZAPIS NA NEWSLETTER →

Historia marki DEKORAL

Historia marki Dekoral rozpoczęła się we Wrocławiu. To tu, nad brzegiem Odry, od roku 1947 działała spółka Polifarb-Wrocław, jeden z wielu „polifarbów”, które w okresie PRL wchodziły w skład zjednoczenia przemysłu farb i lakierów. Po przełomie 1989 roku i transformacji ustrojowej rozpoczął się proces prywatyzacji branży farbiarskiej, która objęła Polifarb-Wrocław w roku 1994. Sprywatyzowane spółki musiały odnaleźć swoje miejsce w nowej, kapitalistycznej rzeczywistości. Rzeczywistości, w której sam produkt już nie wystarczył, w której o serca i portfele konsumentów trzeba było zawalczyć. Jak? Budując silną i wiarygodną markę. Wyzwanie było nie tylko trudne, ale i pilne, gdyż na rynek polski wkraczały już międzynarodowe koncerny, posiadające zarówno kapitał, jak i marketingowy know-how.

W 1998 zapadła decyzja o utworzeniu marki parasolowej. Jako nazwę marki wybrano słowo dźwięczne i znaczeniowo osadzone w branży farbiarskiej: Dekoral. Nazwa pochodzi bowiem od słowa „dekoracja” i skrótu „RAL” – pierwszego na polskim rynku systemu oznaczania kolorów. O tym, że był to dobry wybór, świadczy fakt, że do dziś marka Dekoral kojarzona jest z kolorami i doceniana jako ekspert w tej dziedzinie na polskim rynku.

Produktami, które zapoczątkowały rodzinę Dekoral były 3 farby emulsyjne oraz 2 emalie do drewna i metalu. Obecnie marka Dekoral oferuje swoim klientom farby do wnętrz, farby fasadowe oraz emalie do drewna, metalu i betonu. W portfolio marki znaleźć można ponad 300 kolorów gotowych. Każdej jesieni eksperci wybierają Kolor Roku marki Dekoral, który odzwierciedla aktualne trendy w aranżacji wnętrz. Dekoral był też wielokrotnie doceniany w rankingach i plebiscytach konsumenckich. Marka pozostała wierna swoim korzeniom: farby i emalie Dekoral nadal produkowane są we wrocławskiej fabryce, a ich receptury powstają w tutejszych laboratoriach. Obecnym właścicielem marki Dekoral jest spółka PPG Deco Polska sp. z o.o., należąca do międzynarodowego koncernu PPG Industries.

Historia

 

1998 – Powstaje nazwa Dekoral, którą sygnowane są produkty spółki Polifarb Cieszyn – Wrocław SA.

2000 – Producent tworzy pierwszą kartę kolorów w historii rodziny Dekoral. Marka zostaje nagrodzona godłem Teraz Polska.

2001 – Dekoral oferuje klientom system doboru kolorów – Dekoral Color System.

2002 – We Wrocławiu i Sopocie powstają pierwsze Studia Aranżacji Koloru Dekoral, oferujące porady w zakresie doboru koloru.

2005 – W portfolio pojawia się marka dla użytkowników profesjonalnych – Dekoral Professional.

2006 – Powstaje marka adresowana do profesjonalnych malarzy i pracowników firm remontowo- -budowlanych, Dekoral Gold.

2007 – We współpracy z projektantką mody, Ewą Minge, marka Dekoral tworzy kolekcję kolorów Dekoral Fashion.

2010 – Na stronie internetowej firmy pojawia się aplikacja Wirtualny Wizualizer Dekoral.

2013 – Dekoral wprowadza innowacyjną i darmową aplikację iColor Dekoral, pomocną przy dekoracji wnętrz.

2014 – Marka zostaje partnerem Festiwalu Kolorów, który zmienia Lublin, Kraków i Wrocław w najbarwniejsze miasta Polski.

2016 – Dekoral tworzy nowe produkty – Clean&Color i linię Zadania Specjalne.

2017 – Powstaje marka dla profesjonalnych użytkowników – Dekoral Silver.

2018 – Marka Dekoral obchodzi 20-lecie istnienia na rynku.

2019 – Na rynku pojawia się wysokiej jakości farba ceramiczna Dekoral Home&Style. Dekoral zostaje nagrodzony tytułem „Złotej bu­dowlanej marki roku 2019”.

2023 – Marka świętuje swoje 25 urodziny, wprowadzając nową szatę graficzną opakowań i odświeżone logo. Do sklepów wchodzi linia Dekoral EFFECT 3in1 - plamoodporna farba do wszystkich pomieszczeń.