Myśląc o malowaniu wnętrza w pierwszej kolejności zastanawiamy się nad odpowiednim kolorem, potem nad wyborem odpowiedniego rodzaju farby i narzędzi. Natomiast jest jeszcze jedna ważna sprawa, o której zapominamy, a która ma bardzo duże znaczenie dla efektu końcowego naszej metamorfozy. Chodzi o odpowiednie przygotowanie powierzchni, którą będziemy malować – mowa tu o gruntowaniu. Na czym ono polega? Kiedy i jak należy gruntować ściany? Dlaczego warto stosować grunt? Podpowiadamy!
Samodzielne przeprowadzenie metamorfozy wnętrza wymaga od nas nie tylko umiejętności manualnych i praktycznego zastosowania wałka lub pędzla. Przyda się też odrobina teorii, ponieważ dzięki niej unikniemy niepotrzebnego stresu, praca będzie przyjemna, a efekt dokładnie taki, jak oczekujemy.
Dlaczego warto stosować grunt?
Gruntowanie stanowi jeden z kluczowych etapów prac, bowiem ma bezpośrednie przełożenie na estetyczny wygląd malowanej powierzchni. Zatem, dlaczego warto stosować grunt? Oto trzy kluczowe powody:
• grunt wzmacnia podłoże i poprawia przyczepność farby nawierzchniowej. Jest to ważne szczególnie podczas renowacji starych powłok, które mogą odspajać się od podłoża. Grunt zwiąże wszystkie warstwy i zabezpieczy nas przed łuszczeniem się farby.
• wyrównuje, a jednocześnie zmniejsza chłonność na całej malowanej powierzchni. W efekcie równomierne krycie farbą nawierzchniową będzie znacznie łatwiejsze i unikniemy powstawania zacieków czy smug.
• zmniejsza zużycie farby nawierzchniowej – zadaniem gruntu jest wyeliminowanie efektu „picia” farby przez ścianę. Mniejsza chłonność ściany ma bezpośrednie przełożenie na wydajność farby – dzięki gruntowaniu zużyjemy jej mniej.
Kiedy gruntować ściany?
• gruntujemy ściany w nowych budynkach, które będą malowane po raz pierwszy – zarówno podłoża gipsowe, mineralne, jak i płyty gipsowo-kartonowe,
• powierzchnie w stanie deweloperskim, gdy nie mamy pewności jakim rodzajem farby zostały pokryte,
• ściany, z których uprzednio została usunięta powłoka malarska,
• powierzchnie poddawane wyrównywaniu, np. takie, na których miejscowo uzupełniane były ubytki.
Co ciekawe, po grunt warto sięgnąć niezależnie od koloru, jakim zamierzamy pomalować powłoki. Zalecamy stosować go zarówno pod ciemne, jak i jasne barwy, a także w miejscach, które planujemy pokryć białą emulsją.
Gruntowanie ścian – kiedy nie jest konieczne?
Jeśli planujemy malowanie ścian uprzednio pokrytych farbami akrylowymi lub lateksowymi i mamy pewność, że powierzchnia jest sucha i równa, a farba mocno przylega do podłoża, wówczas nie musimy go gruntować. W tym przypadku warto pomyśleć o wyborze farby o wysokiej sile krycia. Gruntowania wymagają natomiast powierzchnie chłonne i porowate, na których łatwo o smugi. Konieczność gruntowania ścian możemy łatwo sprawdzić, wykonując tzw. „test ręki”. Jeśli po potarciu ściany dłonią zostaje na niej osad i pył, to jasny sygnał, że gruntowanie ścian jest konieczne. Czysta dłoń świadczy natomiast o prawidłowym związaniu struktury, a co za tym idzie – można rozpocząć malowanie właściwe, pomijając etap gruntowania ściany.
Gruntowanie ścian – przygotowanie podłoża
Teraz kilka uwag technicznych. Na początek warto sprawdzić, czy powłoka malarska nie łuszczy się oraz czy nie posiada ubytków. Jeżeli zauważymy takie niedoskonałości, to w pierwszej kolejności należy je usunąć. Najlepszym sposobem jest zaszpachlowanie powierzchni, a następnie po wyschnięciu szpachli, jej przeszlifowanie. Dodatkowo przed gruntowaniem warto umyć ścianę wodą z dodatkiem mydła malarskiego, aby usunąć wszelkie zabrudzenia. Jeśli ściana jest czysta i nie wymaga mycia, kolejnym krokiem jest odpylenie podłoża - np. lekko zwilżoną szmatką, a następnie pozostawienie do całkowitego wyschnięcia. Po zakończeniu wszystkich etapów prac przygotowawczych, ściana powinna być całkowicie czysta, gładka i sucha.
Jak gruntować ściany?
Preparat gruntujący należy aplikować na uprzednio przygotowaną powierzchnię ściany za pomocą wałka lub pędzla. Warto pamiętać, by grunt był nanoszony równomiernie. Równie ważne jest, aby ilość gruntu nie była większa niż możliwości wchłonięcia go przez ścianę, ponieważ doprowadzi to do pozostania substancji na zewnątrz, a w konsekwencji – nieestetycznego rozmazywania farby podczas właściwego malowania.
Czym gruntować ściany? Jaki produkt wybrać?
Grunt Lateksowy Dekoral doskonale sprawdzi się jako farba podkładowa przeznaczona do przygotowania powierzchni przed zasadniczym malowaniem. Dzięki formule „3 w 1”, doskonale kryje, gruntuje i wyrównuje chłonność podłoża, ułatwiając równomierne krycie farby. Zapewnia wydajność malowania do 12m2/l, więc 10L opakowanie pozwoli nam na wymalowanie ok. 120m2 powierzchni. Grunt Lateksowy Dekoral możemy aplikować za pomocą pędzla, wałka oraz maszyny natryskowej. Wystarczy jedna warstwa, aby przygotować ścianę i zapewnić odpowiednią przyczepność wybranej przez nas farbie emulsyjnej. Warto wspomnieć, że zaletą Gruntu Lateksowego Dekoral jest krótki czas schnięcia gruntowanej powłoki – ok. 2h, po którym można przejść do malowania zasadniczego. Jego efekt na pewno zachwyci!
Zobacz także:
1. Praca zdalna 5 wskazówek, jak urządzić biuro podczas home office.
2. Pomysły na DYI balkon i taras z Emalią Szybkoschnącą 'Do Dzieła!'.