Idealnie biały sufit z Dekoral AKRYLIT W

Śnieżnobiały sufit sprawia, że pomieszczenie wydaje się jaśniejsze i większe. Malowanie sufitu na biało może okazać się jednak wyzwaniem. Sprawdź, jak stawić mu czoła. Zapoznaj się z naszymi wskazówkami i dowiedz się, o czym należy pamiętać, a czego unikać podczas malowania sufitu.

Sufit to ściana, która najrzadziej ulega zabrudzeniom. Nie poświęcamy mu też tak wiele uwagi, jak innym elementom wystroju i pomieszczenia, jednak zaniedbany skutecznie szpeci nawet najlepszą stylizację. Odmalowany i śnieżnobiały wnosi za to do wnętrza poczucie świeżości. Aby uzyskać ten efekt, warto sięgnąć po farbę, która będzie odznaczała się dużą łatwością w aplikacji i najwyższą siłą krycia. Kryteria te spełnia farba Dekoral AKRYLIT W. To matowa farba, która doskonale nadaje się do malowania ścian i sufitów.

Przy jasnych i czystych ścianach Dekoral AKRYLIT W zapewnia nieskazitelną biel już po nałożeniu pierwszej warstwy. Jest przy tym odporna na szorowanie i charakteryzuje się bardzo wysoką jakością – jej kolor nie żółknie, a sufit pozostaje biały na lata. Matowe wykończenie maskuje dodatkowo niedoskonałości podłoża. Farbę nakłada się łatwo wałkiem i za pomocą spryskiwania – wystarczy kilka godzin, aby rozjaśniła Twoje wnętrze.
 

Malowanie sufitu zaczyna się od jego przygotowania. Zanim przystąpimy do samego malowania, należy zadbać o właściwe przyrządy i zabezpieczenie pomieszczenia. Świeże tynki maluj po 3-4 tygodniach od ich nałożenia.Warto mieć na uwadze również odpowiednie warunki, takie jak umiarkowana temperatura (pomiędzy 5 a 30 °C) oraz wilgotność powietrza poniżej 80%, co wyklucza malowanie w bardzo upalne i mroźne dni. Do malowania potrzebne będą farba, wałek teleskopowy i standardowy, kuweta, mieszadełko, drabina, folia i taśma malarska.
 

Tej ostatniej użyjemy jeszcze przed przystąpieniem do aplikacji farby, aby zasłonić wszystkie sprzęty i meble w pokoju. Zakryć należy również podłogę, listwy przypodłogowe, kontakty i włączniki. Elementy ozdobne takie jak firany, rolety, karnisze czy obrazy najlepiej zdjąć ze ścian. Dopiero wtedy można przejść do przygotowania samej powierzchni. Sufit powinien być wygładzony (za pomocą gipsu lub siatki malarskiej) oraz oczyszczony z tłuszczu, pleśni i plam. Po umyciu sufitu zostaje nam tylko zabezpieczenie górnych krawędzi ścian taśmą malarską i przejście do malowania.

 

Zaczynamy od malowania wzdłuż krawędzi między sufitem a ścianami. Najlepiej użyć do tego  wałka o szerokości 25 cm i długości runa ok. 15 mm, żeby struktura farby wyglądała jednolicie. Farbę nakładamy od jednego z narożników, zawsze malując od okna w głąb pokoju. Gdy w pomieszczeniu nie ma okna, poszukujemy innego źródła światła, np. drzwi wejściowych. Nanosimy równoległe pasy farby, które powinny zachodzić na siebie bez odstępów. Należy zadbać o to, aby wałek zawsze był obficie nasączony farbą, gdyż malowanie na wpół suchym wałkiem da efekt smug. Z tego samego właśnie względu każdy kolejny pas farby powinien pojawiać się tuż obok (lecz nie na) drugim. Po zakończeniu pracy jak najszybciej odrywamy taśmę malarską i czekamy z oceną rezultatu aż do całkowitego wyschnięcia farby.