Granat to kolor budzący emocje. Co prawda na dobre rozgościł się w najgorętszych trendach, także wnętrzarskich, jednak wciąż jest wyzwaniem jeśli chcemy go uwzględnić w samodzielnym zaplanowaniu przestrzeni. Jak poprawnie zaaranżować wnętrze z jego akcentami i cieszyć się z efektu? Zacznijmy od zastanowienia się, jaki kolor pasuje do granatu.
Morska toń czy pochmurne burzowe niebo? Co kojarzy nam się z kolorem granatowym
W języku angielskim nazywany jest navy blue, czyli marynarskim niebieskim, co momentalnie przywołuje skojarzenia z odcieniami ciemnej morskiej wody i wieczornego nieba. Niektórzy odbierają granat jako przytłaczający lub posępny, jednak nie sposób zaprzeczyć, że w większości ten kolor działa na nas raczej uspokajająco i tonizująco – w końcu odpowiada stonowanym barwom, które znamy z natury. Dlatego nie powinniśmy bać się wykorzystywania tego koloru w naszych wnętrzach. Granat świetnie sprawdzi się nie tylko w dodatkach, ale także jako przewodni kolor aranżacji. Jeśli Twój dom obfituje w przestronne i dobrze doświetlone wnętrza, możesz nawet postawić na przewagę granatu. Jeśli jednak pomieszczenia w Twoim mieszkaniu są raczej ciemne, lepiej jeśli na granatowo pomalujesz wybraną ścianę, a resztę pozostawisz jasną i lekką. Przekonasz się, że nawet jedna płaszczyzna w tym kolorze będzie stanowić wysublimowany element dekoracyjny rzutujący na odbiór całego wnętrza!
Granat, biel i szarość
Najbardziej popularnym skojarzeniem, które przychodzi nam do głowy w kontekście obecności granatu we wnętrzach, jest styl marynistyczny – czyli połączenie granatowego koloru z bielą i odcieniami szarości. Chociaż ta tendencja może nam się dziś wydawać nieco przykurzona (w końcu czerpiemy z niej od lat), to przestrzenie zaaranżowane w tej stylistyce wciąż mogą zachwycać. Atut połączenia granatowych i białych elementów polega na tym, że ten duet nigdy nie wyjdzie z mody i zawsze będzie przywodził na myśl uspakajające elementy natury. Podstawą jest odpowiednie dobranie proporcji jasnych i ciemnych akcentów do warunków wnętrza, aby uniknąć nudy i przytłoczenia.
Jaki kolor wybrać do granatu?
Niezależnie od tego, czy planujesz pomalować ściany na granatowo, czy rozważasz ten kolor jedynie na meblu lub drobnych dodatkach, na pewno zastanawiasz się, jaki kolor wybrać do granatu. Przekonaj się, jak szeroki jest wachlarz Twoich możliwości – bowiem granat jest jednym z kolorów bazowych i świetnie współgra z wieloma barwami.
W oprawie żółtych i złotych odcieni
Chcąc stworzyć dynamiczne i nowoczesne wnętrze, dobrze jest doceniać siłę kontrastowych barw. A gdyby tak zestawić granat z pełną życia żółcią lub elementami w odcieniach złota? Ściana pomalowana granatową farbą Dekoral Moc Koloru i ozdobiona lustrem w złotej ramie pomoże Ci osiągnąć elegancki efekt glamour. Połączenie granatu z żółtym wydaje Ci się zbyt awangardowe? Możesz mieć białe lub kremowe ściany, a energetyczne kolory uwzględnić jedynie w dodatkach (na przykład na poduszkach czy dywanie). Efekt wciąż będzie zachwycał!
Granat i błękit – duet nierozłączny
Jeśli unikasz granatu we wnętrzach ze względu na skojarzenia z posępnym, bardzo męskim stylem, przekonaj się, jaki efekt daje w połączeniu z niewinnym błękitem. Ścianę, przy której stoi granatowa aksamitna kanapa pomaluj farbą w pogodnym odcieniu błękitu lub odwrotnie – granatowe ściany rozjaśnij meblami z jasnego drewna i błękitno-niebieskimi elementami. Idealne odcienie niebieskiego na ściany – od błękitu po ciemny granat – znajdziesz wśród farb Dekoral Moc Koloru. Połączenie granatu z delikatnym błękitem znakomicie sprawdzi się w pokoju dziennym, a pokochają je wszyscy domownicy.
Romantyczne wydanie granatu
Marzy Ci się łagodne, subtelne wnętrze i zastanawiasz się, jaki kolor wybrać do granatu? Twoje granatowe fotele i dywan wspaniale będą się prezentować na tle ścian w subtelnym, niemal transparentnym różu. Na pewno docenisz także połączenie zdecydowanego granatu z romantycznym, lekko złamanym fioletem. Jasne odcienie z palety różów i fioletów doskonale sprawdzą się na ścianach rozjaśniając całą przestrzeń.
Odcienie migoczącej wody – granat i zieleń
Granat możesz z powodzeniem wykorzystać także w łazience. Chcąc zaaranżować przestrzeń inspirowaną naturą, zdecyduj się na połączenie granatu z bielą i ziemistymi odcieniami zieleni. Aby takie zestawienie kolorystyczne nie okazało się zbyt przytłaczające, popracuj nad odpowiednimi proporcjami. Czasem wszystko, czego potrzeba, to elegancka granatowa szafka. Rozważ także pomalowanie jednej ze ścian farbą w ciemnym kolorze, a resztę pozostaw jasną. Kolorowe ściany odporne na wilgoć uzyskasz dzięki farbie Dekoral Łazienka & Kuchnia – wystarczy, że wybierzesz swoją wymarzoną barwę i jesteś gotów do malowania.
Satysfakcja ze zmiany
Kiedy masz potrzebę zmiany pamiętaj, że czasem najprostsze rozwiązania są najlepsze, a efekt „wow” możesz osiągnąć wykonując proste kroki. Jeśli zastanawiasz się, jak uzupełnić granat w Twoim wnętrzu lub dopiero planujesz wprowadzenie granatowego koloru na salony, zastanów się, jak wiele możesz zyskać decydując się na samodzielne przemalowanie ścian. Wybierając farby Dekoral stawiasz na najmodniejsze kolory, które perfekcyjnie pokryją Twoje ściany. Doskonała jakość produktu i odporność na szorowanie zapewnią Ci trwałe zadowolenie.
Zapoznaj się z ofertą kolorowych farb Dekoral i zobacz, jak w łatwy i tani sposób możesz całkowicie odmienić swoje wnętrze.