Chat with us, powered by LiveChat
Przejdź do sklepu Newsletter
Przejdź do sklepu KUP TESTER KOLORU →
Newsletter ZAPIS NA NEWSLETTER →

Malowanie poddasza - 5 porad, jak malować skosy

Malowanie poddasza - 5 porad, jak malować skosy

Poddasze to idealna przestrzeń do wypoczynku oraz nieograniczone możliwości aranżacyjne. Dla wielu osób malowanie poddasza stanowi jednak niemałe wyzwanie, a wybór najlepszych kolorów, materiałów oraz metod pracy wzbudza liczne wątpliwości. Jak malować poddasze, by uniknąć smug, zachlapanej podłogi i zdrętwiałych rąk? Mamy dla Ciebie 5 cennych wskazówek, które ułatwią Ci zadanie i zapewnią satysfakcjonujący efekt końcowy.

Malowanie poddasza – odpowiednie przygotowanie kluczem do sukcesu

 

1. Malowanie poddasza – odpowiednie przygotowanie kluczem do sukcesu

Zanim przystąpisz do dzieła, zadbaj o odpowiednie przygotowanie. Aby uniknąć czyszczenia zachlapanych farbą podłóg, zabezpiecz je folią, nie zapominając także o listwach. Wynieś meble, które mogą Ci przeszkadzać w malowaniu i wyposaż się w odpowiednie narzędzia. Zanim dowiesz się, jak malować skosy sprawdź, czy jesteś w posiadaniu wałka z runem, którego długość wynosi 1-1,5 cm. Przyda Ci się także teleskop. Stosując go, bez trudu dosięgniesz sufitu oraz trudno dostępnych zakamarków. W malowaniu tych ostatnich pomogą Ci także małe pędzle. Jeśli chcesz przeprowadzić malowanie poddasza bez stresu i uzyskać trwały efekt, starannie wybierz farbę. Ze względu na niskie położenie, skosy łatwo ulegają zabrudzeniu. Warto więc zainwestować w farbę, z której bez trudu usuniesz plamy, np.  Dekoral Clean & Color lub odporną na zmywanie Dekoral  Odporna na szorowanie. Dobry wybór stanowi też farba Antyrefleksyjna Dekoral, która rozproszy światło na nierównomiernie oświetlonych ścianach i zamaskuje ewentualne niedoskonałości.

Zanim przystąpisz do dzieła, zadbaj o odpowiednie przygotowanie.

 

2. Malowanie poddasza – „mokre do mokrego”

Mogłoby się wydawać, że aby ułatwić sobie zadanie warto rozpocząć malowanie poddasza od obrysowania sufitów, skosów i ścian, a następnie przy pomocy wałka pokryć pozostałą powierzchnię farbą. To popularna praktyka, lecz trudno uzyskać przy jej zastosowaniu równomierny efekt. Dlaczego? Obrysowane krawędzie zdążą wyschnąć, zanim skończymy malowanie skosów. Rezultat to smugi i niejednolite krycie. Aby tego uniknąć, należy trzymać się zasady „mokre do mokrego”. Podziel sobie przeznaczoną do malowania powierzchnię na odcinki o szerokości 1-2 m i pokrywaj je kolejno farbą. Poszczególne pasy nie zdążą wyschnąć przed ich połączeniem, a to gwarantuje Ci pożądany efekt. Malowanie poddasza zacznij od góry, czyli od sufitu. Następnie zajmij się skosami, ściankami działowymi oraz kolankowymi. Jeśli zostawisz sobie sufit na koniec, możesz zachlapać wcześniej pomalowane skosy lub ścianki i zniszczyć w ten sposób rezultat swojej pracy.

Malowanie poddasza – „mokre do mokrego”

 

3. Jak malować skosy przy wysokiej ściance kolankowej?

Równie ważny, co technika malowania, jest wybór kolorów. Odpowiedź na pytanie jak malować skosy? w dużym stopniu zależy od wysokości ścianki kolankowej. Jeśli można pod nią swobodnie stanąć bez konieczności schylania się, skosy warto potraktować tak, jak sufit i pomalować na jasny kolor. W tej roli doskonale sprawdzi się śnieżnobiała matowa farba lateksowa Dekoral Clean & White. Malowanie poddasza można także przeprowadzić przy wykorzystaniu złamanej bieli, np. Ciepły Lód z palety farby lateksowej Dekoral Clean & Color. Jak malować skosy, gdy nie lubisz bieli? Zastąp ją ecru. Polecamy farbę Czysta Forma z tej samej palety. Równie dobry wybór stanowi delikatna szarość, np. Ulotna Szarość z palety matowej farby lateksowej Dekoral  Odporna na szorowanie .

 Jak malować skosy przy wysokiej ściance kolankowej?

 

4. Malowanie poddasza – niewielki metraż

Gdy ścianka kolankowa jest niska, a metraż poddasza niewielki, lepiej unikać głębokich, silnie nasyconych kolorów, by nie uzyskać przytłaczającego efektu. Znacznie lepszy pomysł stanowią lekkie i jasne barwy. Malowanie poddasza w odcieniach błękitu zadziała na zmysły kojąco i ułatwi relaks. Nasz typ to Lodowy Błękit z palety matowej farby lateksowej Dekoral  Odporna na szorowanie. Alternatywą dla błękitu jest ponadczasowy beż, np. Miękki Welur z palety farby lateksowej Dekoral Clean & Color. To idealny wybór do sypialni lub umieszczonego na poddaszu salonu. Jak malować skosy, by dodać wnętrzu lekkości? Polecamy wciąż modne pastele, po które można sięgnąć, aranżując przestrzeń w nowoczesnym lub retro klimacie. Pastelowy Róż czy Delikatna Mięta z palety farby lateksowej Dekoral Clean & Color z pewnością okażą się strzałem w dziesiątkę.

Malowanie poddasza – niewielki metraż

 

5. Malowanie dużego poddasza

Przy niskiej ściance kolankowej oraz dużym metrażu poddasza możemy pozwolić sobie na odważne kolory. Nawet w tym przypadku warto jednak zachować umiar, np. pokryć intensywnym odcieniem jedną ze ścian, a pozostałe pomalować farbą o stonowanej barwie. Jak pomalować skosy? Jeśli dobrze czujesz się w otoczeniu natury, pomaluj jedną ze ścian głęboką zielenią, np. Niespokojny Ocean z palety farby lateksowej Dekoral Clean & Color.. Resztę skosów pokryj subtelną Trawą Morską z tej samej palety

Malowanie dużego poddasza

 

Malowanie poddasza nie jest trudne, jeśli odpowiednio się do niego przygotujesz, zastosujesz właściwą technikę, a przy wyborze kolorów weźmiesz pod uwagę wysokość ścianki kolankowej oraz wielkość malowanej powierzchni. Trzymamy kciuki za fantastyczny efekt!

Malowanie poddasza nie jest trudne, jeśli odpowiednio się do niego przygotujesz, zastosujesz właściwą technikę


Zobacz także:
1. Nowoczesne poddasze.
2. Jaki kolor wybrać na poddasze?