Chat with us, powered by LiveChat
Przejdź do sklepu Newsletter
Przejdź do sklepu KUP TESTER KOLORU →
Newsletter ZAPIS NA NEWSLETTER →

Jaki kolor wybrać na poddasze?

Jaki kolor wybrać na poddasze?

Otwartą przestrzeń poddasza można podzielić na funkcjonalne strefy, posługując się kolorem. Kolor sprawdzi się także jako narzędzie do optycznego powiększania lub rozjaśniania wnętrza. Jakie kolory na poddaszu stanowią najlepszy wybór w tym sezonie? Sięgnij po garść inspiracji i zapoznaj się z aktualnymi trendami oraz przepisami na modne aranżacje.

 Jaki kolor wybrać na poddasze?

 

Modne kolory ścian na poddaszu

Wybierając kolory farb na poddasze, warto kierować się nie tylko swoimi upodobaniami oraz aktualnymi trendami, ale przede wszystkim charakterem mieszkania. Aby zapewnić mu odpowiednią dawkę światła wiele osób wybiera jasne kolory na poddaszu. To bezpieczne rozwiązanie, które zapewni dodatkowo efekt rozświetlenia. Ciemne barwy mogą przytłoczyć aranżację, dlatego stanowią mało popularny wybór. Jednocześnie, różnorodność płaszczyzn sprzyja zabawom z kolorami. Często można w ten sposób uzyskać spektakularny efekt i wzbogacić wystrój wnętrza. Jakie wybrać kolory ścian na poddaszu? Zdjęcia mogą posłużyć Ci za inspirację. Ponadczasowy i bezpieczny wybór stanowi biel z palety matowej farby lateksowej Dekoral Clean & White lub delikatna szarość  Ulotna Szarość z matowej farby lateksowej Dekoral  Odporna na szorowanie . Jeśli szukasz ciepłej barwy w tonacji szarości, postaw na Szlachetny Kamień z tej samej palety. Ten odcień sprawdzi się zarówno w sypialni, w salonie, jak i dziecięcym pokoju.

Modne kolory ścian na poddaszu

 

Jak łączyć kolory na poddaszu?

W przypadku niewielkich mieszkań lepiej zdecydować się na monochromatyczną aranżację. W natłoku kolorów i kształtów wnętrze mogłoby bowiem zyskać przytłaczający charakter. Jeśli jednak metraż Twojego poddasza nie jest mały, możesz puścić wodze fantazji i sięgnąć po aktualne trendy. Wybierz modne, inspirowane naturą kolory ścian na poddaszu. Postaw na przynoszące ukojenie odcienie zieleni oraz delikatne beże i brązy. Powierzchnię ścianki działowej możesz pokryć innym kolorem niż komin czy załamania połaci. Miej jednak na uwadze odmienne odbicie światła na skosach, które może wpłynąć na końcowy efekt. Unikaj dynamicznych barw. Wybieraj stonowane i rozjaśnione kolory na poddaszu, np. Trawa Morska czy Delikatna Mięta z palety farby lateksowej  Dekoral Clean & Color  oraz Minimalistyczny Beż lub Gorący Piasek z palety  matowej farby lateksowej Dekoral  Odporna na szorowanie, jeśli chcesz nadać swoim ścianom odcień zbliżony do piasku.

Jak łączyć kolory na poddaszu?

 

Pastelowe kolory na poddaszu

Poza kolorami natury warto też postawić na pastele. W tym sezonie dużą popularnością cieszy się orzeźwiająca mięta, która sprzyja odprężeniu i poprawia humor. Możesz zestawić ją z bielą lub z pastelowym różem, np. Pastelowy Róż z palety farby lateksowej Dekoral Clean & Color.  Pastelowe kolory ścian na poddaszu wprowadzą do wnętrza optymizm i dodadzą aranżacji lekkości. Alternatywą dla mięty i różu jest pastelowy żółty, np. Cytrusowa Energia z tej samej palety. Ten słoneczny kolor ożywi mieszkanie na poddaszu i będzie fantastyczną bazą dla nowoczesnego wystroju. Jeśli zastanawiasz się, jak pomalować poddasze, być może zainspirują Cię błękity, np. Błękitny Muślin lub Szkana Tafla z palety farby lateksowej Dekoral Clean & Color. Dobry wybór stanowią także szarości, które można wykorzystać, jako neutralne tło dla tworzonej aranżacji. Nasz typ to Mgła o Poranku lub ciemniejszy odcień Szary Canvas.

Pastelowe kolory na poddaszu

 

Jak pomalować poddasze ze skosami?

Zanim pomalujesz ściany kolorem, przygotuj podłoże. Dzięki temu uzyskasz równomierne i trwałe krycie. W przypadku nowych tynków konieczne będzie wyeliminowanie pyłu oraz gruntowanie. Starannie wybierz rodzaj gruntu, kierując się wskazówkami producenta farby, której zamierzasz użyć. Malowanie poddasza rozpocznij po upływie 2-3 godzin od naniesienia gruntu. Ze względu na wysokość ścian poddasza, będzie Ci potrzebny teleskop malarski. Wykorzystaj go, by dotrzeć w trudno dostępne miejsca. Aby pokryć farbą znajdujące się pod skosami zakamarki, użyj niewielkich pędzli. Jak malować skosy? Przesuwaj wałek z góry na dół, starając się równomiernie pokrywać powierzchnię farbą. Pamiętaj, by nie zmieniać kierunku malowania. W ten sposób zapobiegniesz tworzeniu się nieestetycznych smug.

Jak pomalować poddasze ze skosami?

 

Jak malować skosy?

Wiele osób zastanawia się, czy skosy pomalować na ten sam kolor, co ściankę kolankową, czy potraktować, jak sufit i pokryć bielą. Odpowiedź uzależniona jest głównie od wysokości ścianki. Jeśli można przy niej bez trudu stanąć, oznacza to, że skos znajdzie się nad naszą głową i będzie pełnić rolę sufitu. Wówczas polecamy malowanie skosów na jasne kolory, np. biały lub zbliżony do bieli. Jeśli zdecydujesz się na bardziej intensywny i ciemniejszy odcień, możesz przytłoczyć aranżację i wprowadzić do wnętrza chaos. W przypadku niewysokiej ścianki kolankowej, skos znajdzie się znacznie niżej. Jak pomalować poddasze przy takich warunkach? Wiele zależy od Twoich upodobań. Bezpiecznym wyborem będą jednak rozjaśniające wnętrze barwy, czyli kremy, beże, błękity i szarości. Postaw na matowe farby, które ograniczą zjawisko odbijania światła. Półmatowe warto zastosować wówczas, gdy mieszkanie nie jest jasne, pokrywając nimi ścianę, znajdującą się naprzeciwko okna. Masz już pomysł na malowanie poddasza? Galeria z inspirującymi zdjęciami z pewnością pomoże Ci zdecydować o wyborze koloru farby. Powodzenia!

Jak malować skosy?


Zobacz także:
1. Nowoczesne poddasze. 
2. Malowanie poddasza.