Chat with us, powered by LiveChat
Przejdź do sklepu Newsletter
Przejdź do sklepu KUP TESTER KOLORU →
Newsletter ZAPIS NA NEWSLETTER →

Jak kolor wpływa na sen człowieka?

Jak kolor wpływa na sen człowieka?

Wybierając kolor ścian do sypialni warto kierować się nie tylko aktualnymi trendami, ale też wziąć pod uwagę wpływ poszczególnych kolorów na nasze samopoczucie. Zdecyduj się na te, które niosą ukojenie, a z łatwością zaśniesz i zregenerujesz siły po ciężkim dniu. Jak kolor wpływa na sen człowieka? Przeczytaj, by dowiedzieć się, co udało się ustalić naukowcom.

Jak kolor wpływa na sen człowieka? Kilka faktów ze świata nauki


Kolor w sypialni – dlaczego ma znaczenie?

Planując aranżację sypialni zwykle bierzemy pod uwagę stonowane, sprzyjające relaksowi kolory, które pomagają nam się odprężyć. Nie ma bowiem wątpliwości, że barwy mają duży wpływ na samopoczucie człowieka. Mogą pobudzać lub ułatwiać wyciszenie, poprawiać koncentrację lub niwelować napięcie. Tezę tę poparli licznymi badaniami naukowcy. Udowodnili oni, że organizm człowieka, odbierając wrażenia wzrokowe, reaguje na długość fali widzialnej emitowanej przez dany kolor. Poszczególne barwy różnią się od siebie w tym zakresie, wpływając na nasze samopoczucie. Nasz mózg najszybciej przetwarza chłodne kolory, np. szary lub niebieski. W ich otoczeniu przemiana materii człowieka zwalnia, a umysł wycisza się, dzięki czemu bez trudu zasypiamy. Jeśli więc wybierasz kolor do sypialni, postaw na kojący błękit, np. Sucha Woda z  palety farby lateksowej Dekoral Clean & Color lub delikatną szarość, np. Szary Platynowy z palety matowej farby lateksowej Dekoral Odporna na Szorowanie.

Kolor w sypialni – dlaczego ma znaczenie?


Jakich kolorów w sypialni unikać?

Mimo że energetyczne kolory mogą poprawiać nastrój, lepiej unikać ich w sypialni. Dlaczego? Ich przetwarzanie stanowi dla mózgu większy wysiłek niż w przypadku chłodnych, stonowanych barw. Żywe odcienie działają na nas pobudzająco i doskonale sprawdzą się w miejscu pracy. Jeśli jednak myślisz o słonecznej żółci lub ciepłym pomarańczu w sypialni, być może warto jeszcze to przemyśleć. Równie zły wybór stanowi czerwień, która może działać na zmysły przytłaczająco i mobilizować do aktywności zamiast sprzyjać wypoczynkowi. Zgodnie z przeprowadzonymi przez naukowców badaniami, intensywne, żywe kolory wpływają na poziom melatoniny, a więc także na uczucie senności. Wiele zależy również od naszych skojarzeń. Czerwień z reguły przywodzi na myśl krew lub negatywne uczucia, takie jak złość i frustracja. Kolor ten może nawet potęgować uczucie głodu, a to w wielu przypadkach utrudnia zasypianie. Stymulująco na nasz organizm działa także modne zestawienie czerni Ażurowa Czerń oraz bieli Koronkowa Biel z  palety farby lateksowej Dekoral Clean & Color , które stanowi niezwykle wyrazisty kontrast.

Jakich kolorów w sypialni unikać?


Kolory ścian a długość snu

Okazuje się, że kolory oddziałują nie tylko na jakość snu, ale też na jego długość. To w dużej mierze od barwy ścian zależy, czy obudzimy się wyspani i zadowoleni. Aby uniknąć uczucia zmęczenia i złego humoru o poranku, warto pomalować sypialnię na niebiesko. W otoczeniu ścian o tym kolorze śpimy najdłużej, niezależnie od tego, czy będzie to subtelny błękit, np. Iceberg z palety matowej farby ceramicznej Dekoral Home & Style czy efektowny odcień granatu, np. Atramentowy Fular z palety farby lateksowej Dekoral Clean & Color. Jak to działa? Niebieski oddziałuje na receptory mózgu, wywołując wrażenie odprężenia. Spowalnia także ciśnienie tętnicze krwi. Kiedy śpimy najkrócej? Zgodnie z przeprowadzonymi przez naukowców badaniami, najszybciej obudzimy się w fioletowej sypialni. Mimo że fiolet uważany jest za kojącą barwę, sprzyja marzeniom, a w ciemnej odsłonie sprawia, że pomieszczenie nabiera tajemniczego charakteru, jego wpływ na jakość oraz długość snu jest niekorzystny. Jeśli jednak nie chcesz z niego rezygnować, wybierz rozbielony fiolet, np. Himalajski Cukier z palety farby lateksowej Dekoral Clean & Color.

Kolory ścian a długość snu

Jaki kolor wybrać do sypialni by się wyspać?

Wiemy już, że doskonałym wyborem do sypialni jest błękit oraz inne odcienie niebieskiego. Miłośnicy kolorów z palety barw ziemi mogą także zdecydować się na zieleń, która przynosi spokój i przyjemne skojarzenia. W zielonej sypialni poczujesz odprężenie i odzyskasz równowagę wewnętrzną. Zielone ściany przywodzą na myśl naturę oraz jej kojący wpływ na nasze samopoczucie. Wybierz delikatny odcień, np. Amerykański Sen z palety farby lateksowej Dekoral Clean & Color lub głęboki Avocado z palety matowej farby ceramicznej Dekoral Home & Style. Jakie jeszcze kolory sprzyjają wypoczynkowi? Brązy i beże, które dają poczucie bezpieczeństwa, przytulności i stabilizacji. Kawowy Aromat z palety farby lateksowej Dekoral Clean & Color przywoła o poranku myśli o filiżance aromatycznej i pobudzającej kawy, a lekki Brown Rice z palety matowej farby ceramicznej Dekoral Home & Style wprawi w przyjemny stan relaksu.

Jaki kolor wybrać do sypialni by się wyspać?


Jak kolor wpływa na sen?

Barwy wpływają nie tylko na stężenie melatoniny w organizmie, ale też na inne hormony, obniżając lub podnosząc ich poziom. Bez wątpienia warto wziąć to pod uwagę podczas aranżacji sypialni. Pamiętajmy jednak, że wiele zależy od osobowości. Istniejące między ludźmi różnice powodują, że jedni odbierają szarość jako kojącą barwę, innym z kolei będzie ona utrudniać relaks senny. Planując kolor ścian w sypialni kieruj się więc nie tylko doniesieniami ze świata nauki, ale też własnymi upodobaniami oraz intuicją.

Jak kolor wpływa na sen? Dekoral


Zobacz także:
1. Katalog Inspiracji Dekoral 
2. Szałwia, czyli powrót do natury.