Chat with us, powered by LiveChat
Przejdź do sklepu Newsletter
Przejdź do sklepu KUP TESTER KOLORU →
Newsletter ZAPIS NA NEWSLETTER →

Czarny salon – pomysły, inspiracje i aranżacje

Czarny salon – pomysły, inspiracje i aranżacje

Czarny salon należy do coraz bardziej popularnych trendów w wystroju wnętrz. Należy jednak pamiętać, że jest to bardzo odważna aranżacja. Niewiele osób decyduje się na pomalowanie wszystkich ścian pokoju na kolor czarny. Niewątpliwą zaletą czarnego koloru jest zdolność do wyeksponowania każdego, nawet najmniejszego elementu wystroju w najkorzystniejszy sposób. Między innymi dlatego zachęcamy do eksperymentowania, jeśli urządzasz swój własny czarny salon. Inspiracje oraz zasady tworzenia czarnego wnętrza znajdziesz poniżej.

Czarny salon – moda na wyrazistą elegancję

Moda na czerń w wystroju wnętrz jest związana ze zwrotem w kierunku stylu skandynawskiego glamour, który pokochało tak wiele osób. Czarne ściany lub jedna ściana w pokoju, niezwykle korzystnie prezentują się w towarzystwie połyskujących dodatków, tworząc atmosferę elegancji we wnętrzu. W niniejszym artykule chcielibyśmy pokazać, że wystrój, w którym kolor czarny wiedzie prym, na przykład czarny salon, może zawierać elementy różnych stylów we wnętrzu, zawsze zachowując atmosferę luksusu. Wybór czarnego koloru ścian niekoniecznie wiąże się z ryzykiem stworzenia zbyt ciemnego wnętrza. Przekonaj się, że przytulny i ciepły nastrój można wykreować, urządzając nawet czarny salon. Inspiracje na temat aranżacji salonu, zawierającego czarny kolor ścian, znajdziesz w niniejszym artykule.

Czarny salon – pomysły na ciekawe wnętrze

Czarny salon – pomysły na ciekawe wnętrze

Wielu osobom kolor czarny kojarzy się z mrokiem, lecz tak naprawdę jest to bardzo elegancki, luksusowy odcień. Z pomocą tego koloru możesz zaaranżować wyjątkowy, stylowy czarny salon, który będzie cieszył swoim wystrojem na co dzień. Dekoratorzy wnętrz często wybierają ten kolor w charakterze przewodniego elementu swoich projektów i jako najważniejszy środek do wyeksponowania ważnych punktów dekoracyjnych. Czarny kolor potrafi wizualnie powiększyć wnętrze oraz ukryć mankamenty ścian, zaś sufit w tym kolorze sprawia, że pomieszczenie staje się optycznie szersze. Jest jednak kilka zasad, które warto uwzględnić, gdy urządza się czarny salon. Aranżacje pokoju w kolorze czarnym najlepiej wykonać, stosując zasadę 60-30-10, dotyczącą proporcji poszczególnych kolorów. W tym wypadku 60% powierzchni przeznacz na czarny kolor, 30% poświęć na barwę dodatkową, natomiast 10% zarezerwuj dla wyrazistych dodatków i ozdób. Czarny kolor jest na tyle uniwersalny, że możesz go łączyć niemal ze wszystkimi innymi barwami. Kieruj się przy tym wspomnianą regułą i ulubionym stylem wnętrzarskim, a z pewnością stworzysz dokładnie taki salon, o jakim marzysz.

Czarny salon – inspiracje. Skąd je zaczerpnąć?

Czarny salon – inspiracje. Skąd je zaczerpnąć?

Jest wiele możliwości dekoracyjnych, jakie daje czarny salon. Pomysły na aranżację czarnego wnętrza możesz czerpać z miękkich tekstyliów, fakturowanego kamienia, różnego rodzaju połyskujących metali – jednym słowem wszystkiego, co ma interesującą fakturę, odbija światło bądź połyskuje.

• Jest kilka chwytów, pozwalających podkreślić przestrzeń, kiedy urządza się czarny salon. Pomysły na eleganckie wnętrze można znaleźć w obrębie połyskujących, fakturowanych elementów wystroju wnętrz. Wprowadź do pomieszczenia także lustra.

• Z pomocą materiałów wykończeniowych również można pięknie zaaranżować czarny salon. Inspiracji warto poszukać w mozaice ceramicznej – takiej, w której łączą się ze sobą maksymalnie trzy kolory, które będą jednocześnie obecne w innych elementach wystroju, np. tekstyliach.

• Jeśli tylko masz na to ochotę, możesz spróbować stworzyć efekt kontrastu, projektując czarny salon. Aranżacje z pomocą kontrastujących elementów, takich jak chropowata czerwona cegła, gładka licowa skóra czy płytki podłogowe imitujące kamień, nie tylko podkreślą czarny kolor ścian, lecz także nadadzą wnętrzu wyjątkowego charakteru.

Czarny salon – aranżacje z użyciem farb Dekoral

Czarny salon – aranżacje z użyciem farb Dekoral

Planujesz urządzić czarny salon? Aranżacje ciemnych przestrzeni zazwyczaj zaczynają się od ustalenia gamy kolorystycznej całości. Poniżej nasze propozycje połączeń kolorów.

• Biel i czerń to klasyczne zestawienie. Czarny salon może mieć białe meble lub dodatki, podkreślone dodatkowo połyskującymi elementami. Jeśli jesteś odważny i kochasz czarno-białe wystroje, spróbuj poeksperymentować ze wzorem szachownicy w aranżacji podłogi lub mebli. Można też pomalować jedną ścianę na kolor biały, używając fabry Dekoral Perfect.

• Miłośnicy jaskrawych odcieni ścian również mogą urządzić dla siebie czarny salon. Pomysły na tego typu aranżację rodzą się na podstawie soczystej, owocowej palety barw, w której znajduje się na przykład „lazurowy szantung” Dekoral Clean & Color.

• Jak urządzić rustykalny czarny salon? Inspiracje można znaleźć w elementach drewnianych dekoracji wnętrz oraz kolorze lawendowym, takim jak „kwitnąca lawenda” z palety Dekoral Clean & Color. Gwarantujemy, że uzyskasz zadowalający efekt, łącząc zgodnie z zasadą 60-30-10 czarne ściany z tymi w kolorze wspomnianego delikatnego fioletu oraz drewnianą komodą, na której ustawisz wazon z bukietem suszonej lawendy.

• Jeśli lubisz styl klasyczny, również możesz urządzić z pomocą jego założeń czarny salon. Aranżacje tego typu wnętrza wymagają wprowadzenia kolorystyki, zawierającej jasne beże, takie jak na przykład nasz „kwiat bawełny” czy „miękki welur” z kolekcji Dekoral Clean & Color. Możesz rozważyć ich użycie w celu wydzielenia konkretnych stref, np. jeden ze wspomnianych odcieni beżu będzie wyznaczał w czarnym salonie kącik czytelniczy, natomiast inny – przestrzeń jadalnianą. To wygodne rozwiązanie, zwłaszcza w dużych wnętrzach, w których warto jasno podkreślić konkretne miejsca.

czarny salon. Aranżacje

Zachęcamy do zamawiania próbek kolorów w celu przetestowania zaplanowanych barw oraz zapraszamy do eksperymentowania i podejmowania śmiałych decyzji podczas wystroju wnętrz. Być może czarny salon to propozycja idealna dla Ciebie? 

Być może czarny salon to propozycja idealna dla Ciebie?