Kolor w jadalni i kuchni

Otwarta na jadalnię kuchnia to coraz bardziej popularne rozwiązanie, które stwarza osobie przygotowującej posiłki możliwość przebywania z resztą domowników. Tego typu aranżacja czyni wnętrze mieszkania bardziej przestronnym, a często także przytulnym. Jak pomalować jadalnię i kuchnię? Poznaj najświeższe trendy i skorzystaj z naszych pomysłów, by urozmaicić domową przestrzeń.

Szarość to uniwersalny wybór, który wielu osobom może wydawać się nudny. Pamiętaj jednak, że szary kolor z pewnością sprawdzi się jako baza niemal do każdej aranżacji, także tej ekstrawaganckiej. Wiele jednak zależy od odcienia. Jeśli chcesz optycznie powiększyć jadalnię i kuchnię, zdecyduj się na szarość w jasnych tonach. Nieco bardziej wyrazisty efekt można uzyskać, decydując się na grafitowe tony. Jeśli obawiasz się monotonii, zestaw szary z innym kolorem, np. żółtym. W ten sposób możesz także wyznaczyć wizualną granicę między kuchnią, a jadalnią, nadając jednocześnie pomieszczeniom nieco bardziej dynamiczny charakter. Polecamy kolory Szary średni, Szary popielaty z linii Dekoral EFFECT 3in1 lub Betonowa dżungla z palety Dekoral ŁAZIENKA & KUCHNIA.

W dalszym ciągu modne są kolory natury, wśród których czujemy się spokojni i odprężeni. Zieleń na ścianach połączonej z kuchnią jadalni zapewni wnętrzu świeży i wyjątkowy charakter. Jeśli chcesz rozjaśnić pomieszczenie, postaw na lekką, subtelną zieleń. Warto zestawić ją z delikatną szarością i w ten sposób wydzielić strefy funkcjonalne w przestrzeni mieszkania. Aby jadalnia i kuchnia prezentowały się elegancko i szlachetnie, sięgnij po głęboką zieleń. Pomaluj nią jedną ze ścian, a pozostałe pokryj złamaną bielą. Doskonałym towarzystwem dla głębokiej zieleni będzie też jej lżejszy o kilka tonów odcień. Jeśli zamiast zgaszonej zieleni masz ochotę na jej soczystą odmianę.

Mimo że stonowane, kojące barwy doskonale sprawdzają się zarówno w jadalni, jak i kuchni, równie dobry wybór stanowią w tym przypadku energetyczne, pobudzające kolory. Wiele osób ich unika w obawie przed aranżacyjną porażką. Jeśli jednak będziesz pamiętać o tym, by zachować umiar, nie masz powodów do obaw. Jaki kolor wybrać do jadalni i kuchni? Słoneczne i cytrusowe odcienie wypełnią pomieszczenia pozytywną energią. Aby zachować równowagę, pokryj intensywnym kolorem wyłącznie jedną ścianę lub jej fragment. Zbyt wiele żywych barw mogłoby działać przytłaczająco.
 

Poza kolorami liczy się także trwałość farby. Kuchnia to miejsce szczególnie narażone na działanie wilgoci oraz zabrudzenia. Farby Dekoral wyróżniają się wysoką odpornością na szorowanie, dzięki czemu z łatwością usuniesz z nich powstałe podczas przygotowywania posiłków plamy. Jeśli wiesz już, jaki kolor wybrać do kuchni i jadalni, wyposaż się w odpowiednie narzędzia i przystąp do dzieła. Trzymamy kciuki za fantastyczny efekt!